Cosmonauții ruși au sărbătorit eliberarea regiunii Lugansk de către armata federală rusă, relatează canalul oficial de Telegram al Roscosmos, citat de politicaexterna.ro. În poza dată publicității de oficialii ruși, cosmonauții Oleg Artemiev, Denis Matveev și Serghei Korsakov sunt prezentați ținând steagurile celor două regiuni separatiste ale Ucrainei, Donețk și Lugansk.

Felicitări spațiale
Fotografiile sunt însoțite de mesajul: ”Ziua Eliberării Republicii Populare Lugansk! Sărbătorim atât pe Pământ, cât și în spațiu.”
Artemiev, Matveev și Korsakov formează primul echipaj rus care a mers pe Stația Spațială Internațională după invazia rusă din Ucraina ISS de când cea mai recentă invazie a Ucrainei de către Rusia a început pe 24 februarie. Când au ieșit din capsula Soyuz, în februarie, purtau uniforme galbene cu accente albastre, în ceea ce a fost considerat un mesaj de solidaritate, lucru dezmințit de partea rusă.
De asemenea, pe stația spațială se află și astronauții americani de la NASA Jessica Watkins, Robert Hines și Kjell N. Lindgren, precum și italianca Samantha Cristoforetti, de la Agenția Spațială Europeană.

La începutul lunii trecute, Rusia a trimis pe Stația Spațială Internațională o rachetă Soyuz decorată cu steagurile celor două regiuni separatiste.
În plus, rușii au scris ”Donbas” pe racheta cu care au fost duse în spațiu combustibil, apă și diverse echipamente și materiale necesare continuării misiunii spațiale internaționale.